WordTaboo Nedir?

WordTaboo, İngilizce kelime haznesini geliştirmek isteyenler için oluşturulmuş kelime öğrenme platformudur.

Sistemli ve kalıcı İngilizce kelime öğretmeyi amaçlamaktadır.

Aşağıdaki iki temel problemi çözerek bu amaca ulaşmayı hedefler.

1. Hangi kelimeleri öğrenilmeli?

Sınavlara hazırlanan biri iseniz sınav kelimeleri veya populer kelime listelerini öğrenmek avantajlı olabilir, genel İngilcenizi geliştirmek isteyen biri iseniz, okumak istediğiniz bir kitabı yükleyerek kelimelerini öğrenebilirsiniz, sadece günlük hayattaki kelimeleri öğrenmek isteyen biriyseniz film sahneleri veya şarkı sözlerindeki kelimeleri öğrenmek kelime haznenizi geliştirecektir. Daha spesifik bir alan ile ilgili kelime öğrenmek isterseniz kendi listelerini oluşturabilir yada bir metni WordTaboo üzerinde analiz edebilirsiniz.

2. Bu kelimeleri nasıl öğrenilmeli?

Öğrenmeyi kolaylaştıran aşağıdaki metodlar kullanılır;

  • Film Sahneleri : Kelimenin nerde nasıl kullanıldığını en iyi şekilde gösteren yöntemdir. Film sahneleri bir kelimenin onlarca durumda nasıl kullanıldığını gösterir ve kalıcı bir şekilde öğretir.
  • FlashCard : En sık ve yaygın olarak kullanılan kelime öğrenme metodur. Önce kelimenin anlamının ne olduğu düşünülmeye çalışılır daha sonra anlamına bakmak için kelimenin üzerine tıklanır.
  • Dinle ve Yaz: Tamamen dinleme ve yazma ağırlıklı çalışmalar içindir. Kelimenin önce telafuzu okunur daha sonra yazılması istenir.
  • Kelime Bulutu : Kelimeler karışık bir şekilde listelenir ve kullanıcının bildiği bilmediği kelimeler üzerinde zihinsel egzersiz yapmasına olanak verir.
  • Kelime Testi : Anlamı verilen bir kelime seçenekler arasından seçmeye çalışılır. Bu bölüm kelime öğrenme amacıyla yapıldığı için burada yapılan yanlış tercihler kullanıcı kelime defterini etkilemezler.