Nasıl Etkili ve Kolay İngilizce Kelime Öğrenilir?

Evrensel bir dil olan İngilizce ile heryerde karşılaşmamız olasıdır. Bu durum okuduğumuzu, dinlediğimizi anlayamadığımız zaman pek çoğumuz için önemli bir sorun teşkil eder. Kimimiz İngilizce bilmemekten, kimimiz yeterince bilmiyor olmaktan kimimiz ise kelime haznemizin yetersizliğinden yakınırız. Aslında bu şikâyetlerin tamamı aynı noktada buluşuyor. İngilizce kelime haznesinde… İngilizce kelime öğrenme demek, dil öğreniminin yarısını belki de çok daha fazlasını öğrenmek demektir. Ancak İngilizce öğrenme konusundaki dil bilgisi öğrenimi, kurslar vb. pek çok farklı eğitim sistemi ve öğrenme tekniği olmasına karşın İngilizce kelime haznesini geliştirme konusunda bu imkânlar yetersiz kalıyor. Ne kadar çok kelime biliyorsanız, ne kadar çok kulağınız bu kelimelere alışkın olursa, dile yakınlığınız da o kadar artacaktır. Bu bir gerçek… Dolayısıyla da İngilizce kelime öğrenme konusuna daha fazla özen göstermek gerekiyor. Bu durumda ise kolay İngilizce kelime ezberleme konusunun önemi ortaya çıkıyor. Bu işi kolaylaştıracak yöntemler arıyor ve siz de etkin bir şekilde kolay İngilizce kelime ezberlemek istiyorsanız online sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bu yüzden doğru yerdesiniz… Nasıl olacak derseniz, hemen açıklayalım ve hep birlikte kolay İngilizce kelime ezberleme (doğrusunun "öğrenme" olduğunu ileride anlatacağız) tekniklerini öğrenelim.

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

İngilizce öğrenme çabası içerisine girdiğimizde, bunun için bir aracı eğitim kurumu ya da sistemi tercih etmiş olsak da olmasak da eğitim sisteminin genel olarak cümle yapısı üzerine odaklandığını görürüz. Oysa İngilizce öğrenmek böyle bir şey değildir ve bu sistemin ne kadar da yetersiz olduğu günümüzde artık kesin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Peki, ne yapmak gerekiyor? Yapılması gereken İngilizce kelime öğrenme konusu üzerine odaklanmaktır. Bunu hedef alan WordTaboo ise sizin için İngilizce kelime ezberlemeyi kolaylaştırmanın yanı sıra kulağınızın da bu kelimelerin söylenişlerine aşina olmasını sağlamaktadır. Bunun için de çeşitli teknikler geliştirip, sizin için süreci basitleştirmektedir. Bu teknikleri basit bir şekilde gruplandırıp, sizin için daha net hale getirebiliriz.

Flash Kartlar:

Öncelikle kelimeler ile ilk karşılaşmanızı yaşayacağınız aşamadan söz edebiliriz. Bu noktada kelimeler ile ilk karşılaşmanızı yaşayacak ve bir kelime defteri oluşturacaksınız. Flashcards İngilizce ’de en çok kullanılan kelimelerin tercih edildiği listeyi inceleyip, kendinizi sınayabilir ve kelimeleri tahminlerinizden de hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kelimeleri İngilizce açıklamaları sayesinde öğrenecek, kendinizi bu anlamda zorlayacak ve tekrar eden kartlarda eksik kaldığınız kelimeleri de öğreneceksiniz. Yani sıralanan kartları bilip bilmeme durumunuza göre gruplandıracak, bilmediklerinizi de tekrarlar eşliğinde hatırlayacaksınız. İngilizce cümleler ile açıklamaların yapılıyor olması da önemli bir avantajınız olacaktır.

Film Sahneleri:

Film Sahneleri İngilizce kelime öğrenmek tamam ama bu kelimeleri sadece yazılışları ile bilmek ile söylenişlerini duymak arasında çok fark var. Kelimeyi gerçekten öğrenmiş olmak demek, biri bu kelimeyi telaffuz ettiği anda cümle içerisinde seçebiliyor olmak demektir. Bu yüzden de öğrenme sürecinizin film sahneleri ile desteklenmesi çok önemlidir. Bu aşamada sizin için kolay İngilizce kelime ezberlemeyi sağlayacak, kelimeleri daha kolay seçebilmenizi sağlayacak bir teknik olarak filmler kullanılmıştır. Özellikle çok bilinen filmler tercih edilerek, belki de daha önce hiç farkına varmadığınız cümleler ve kelimelere dikkat çekilmektedir. Emin olun ki bu öğrenme tekniği ya da aşamasına geldiğinizde bir İngilizce cümle içerisinde yeni öğrendiğiniz kelimeleri duymak sizin için de heyecan verici olacak.

Örnek Cümleler:

WordTaboo öğrendiğiniz kelimeleri tek başına kullanmayacağınızı hatırlatmak istiyor. Yani öğrendiğiniz kelimelerin belli cümleler içerisinde kullanılacağını unutmamalısınız. Kelimelerinizin cümleye uygun farklı şekillere girmesi de muhtemeldir, farklı ekler alması da. Dolayısıyla cümle içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri kullanmanız çok önemli. Cümle Örnekleri Bunu klasik yöntemler ile değil de size sunduğu özel örnek cümleler ile öğreten sistem, bu aşamada doğrudan farkı anlayacağınız örnekler veriyor. Bir de klasik öğrenme yöntemlerinde taşıdığınız büyük sözlükleri bir kenara bırakacaksınız. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan bilmediğiniz kelimeleri, üzerlerine tıklayacak İngilizce açıklamalarından öğrenebilirsiniz. Açıklama içerisinde geçen bilmediğiniz kelimeleri de yine üzerlerine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bu durumda ise öğrenmeme gibi bir şansınız kalmıyor. Üstelik sözlük ve kitaplar arasında kaybolmayacak, doğrudan hedeflediğiniz bilgiye ulaşabileceksiniz. Kısacası öğrenme konusunda ciddi bir hız kazanacaksınız.

Kelime Bulutu:

Bu öğrenme ya da öğretme tekniği, kelime bilginizi artırmak için geliştirilmiş özel bir sistemdir. Pek çok kelime havada uçuşurken siz seçtiklerinizi daha yakından tanıyabilir, pratik yapabilirsiniz. Kelime Bulutu Kelime anlamlar, örnek cümleler ve hatta bu kelimelerin kullanıldığı film sahnelerini doğrudan bu çerçevede görebilecek, yine en pratik ve hızlı şekilde kafanızda kelimeleri netleştirebileceksiniz. Tüm bu kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemleri, sizin için süreci pratik kılmayı hedefliyor. Eksiklerinizi gidermeniz kolaylaşırken, kelimelere olan aşinalığınız da siz farkına varmadan artıyor. Bu konudaki eksikliklerin uzun uzun incelenmesi ve etkin yöntemlerinin geliştirilmesi sonucu ortaya çıkan WordTaboo, İngilizce öğrenmek, İngilizce bilgisini geliştirmek isteyenler için son derece faydalı olacaktır.

Nasıl Kalıcı İngilizce Kelime Öğrenilir?

Aslında en önemli problemlerden biri bu; kalıcı öğrenmek… Çünkü yoğun bir şekilde İngilizce çalışıyor, beynimizi bilgi ile dolduruyor ve öğrendiğimizi sanıyoruz. Ancak aradan biraz zaman geçince hepsinin uçup gitmiş olduğunu görüp, zamanımızı boşa harcadığımızı fark ediyoruz. Bu noktada da ortaya çıkıyor ki kalıcı olarak öğrenmek önemlidir. Kalıcı olarak İngilizce kelimeleri asıl öğrenebileceğimiz konusu ise yine WordTaboo ‘nun odak noktalarından biri. Çünkü önemli olan bu kolay İngilizce kelime ezberlemek elbette ama bunu kalıcı olarak yapabilmek… Yarın unutacaksak ne önemi var ki? Buna dayanarak da burada film sahnelerinden faydalanılıyor. Film Sahneleri Film sahneleri içerisindeki konuşmalar, size kelimeleri doğal akışı içerisinde sunar. Bu sahneleri tekrar tekrar izlemek ise bilginizi kalıcı kılar. Bir ezber değil de öğrenme söz konusu olur. Belki çevremizden de yabancı dizi izleyenlerin daha kolay bu dili öğrenebildiğini duymuşuzdur. Bu da aslında bunun gibi bir durum ama sizin odaklandığınız kelimelerin kullanıldığı sahnelerin derlenmesi ile daha etkin bir süreç sunulmakta ve öğrenme süresi de kısaltılmaktadır. Nihayetinde kelimeleri yoğun olarak doğal ortamında gözlemleyecek ve onları özümseyeceksiniz. Kulağınızın bu söylenişi benimsemesi ile günlük yaşamınızda duyduğunuzda da algıda seçicilik ön plana çıkmaya başlayacaktır. Elbette filmler kalıcı öğrenmenin önemli bir unsuru. Kelimeleri doğal ortamında gözlemlemek dedik ya, filmler şüphesiz ki hayatın en gerçek parçaları olduğu için bu doğal ortamı bize sunar ama bununla birlikte bir de şarkılar var ki göz ardı etmek mümkün değil. Şarkılar da en az filmler kadar öğrenmede etkili olmaktadır. Bu kez işin içine bir ritmin girmesi ile birlikte kelimelerin söylenişleri, kulağa gelişi ve anlam kazanışı farklı olabilir. Çoğu zaman yabancı şarkıları dinleriz ve kelimeleri seçmek de dahi zorlanırız. Ancak siz burada bir kelimeye odaklanıp, şarkılar içerisinde de tam da bu kelimelerin geçtiği bölümler ile karşılaştığınızda her şey değişecek. Bu kez şarkılar içerisinde bu kelimeyi seçmeniz kolaylaşacak ve tam anlamı ile kelimeyi özümseyebileceksiniz. Buna da aslında kısaca etkin öğrenme diyoruz ve kalıcı öğrenme olarak açıklıyoruz. İngilizce kelime öğrenme konusunda en başarılı uygulamaların şarkılar ve filmler olduğunu unutmamak gerekiyor ve kalıcı bir öğrenme için de belli kelimelere odaklı sahnelerin bir araya geldiği bu noktada olmanız doğru bir seçim.

Stratejik Yaklaşım: En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler !

İngilizce ‘de toplamda 1 milyona yakın kelime vardır. İngilizce öğrenen birinin ise tüm bu kelimeleri öğrenmesi beklenemez. Orta seviyede İngilizce konuşmak isteyen birinin de zaten bu kelimelerin tamamını öğrenmesine gerek yok. Ancak İngilizce kelime öğrenme konusunda seçici olunmaz ise belki de hiç kullanmayacağınız bir kelime için zaman harcayabilirsiniz. Bu sebeple de İngilizce kelime öğrenme noktasında en çok kullanılan kelimelerin tahlil edilmesi çok önemlidir. Zamanınızı en çok kullanılan kelimelere ayırırsanız, daha kısa sürede daha etkin bir öğrenme süreci yaşarsınız. Örneğin, en çok kullanılan 1000 kelime sizi oldukça iyi bir İngilizce seviyesine taşıyacaktır. Bu 1000 kelimeye yoğunlaşarak çalışabileceğiniz bir program sunularak da tam olarak bu hedefleniyor. Zamanınızı boşa harcamadan, tüm konsantrasyonunuzu ve de enerjinizi, sık sık karşınıza çıkacak, size günlük yaşamda fayda sağlayacak kelimelere ayırabilirsiniz. Ayrıca bu kelimeleri öğrenme durumunuzu da özel listeleriniz ile takip edebileceksiniz. Öğrendiğiniz, öğrenmekte olduğunuz ve de henüz öğrenmediğiniz kelimeleri gruplandırabilecek, öğrenme seviyenizi net bir şekilde takip edebileceksiniz. Bir amaç için çalışırken, yol alınıp alınamadığının bu şekilde gözlenmesi ise hedef konusunda teşvik edici olmaktadır. Yani çalışmalarınızın karşılığını görebiliyor olmanız, sizi bu amaç için daha da heveslendirecektir. İngilizce Kelime Ezberlenmeli mi Yoksa Öğrenilmeli mi? En çok kullanılan 1000 İngilizce Kelime Cevap tabi ki İngilizce kelime öğrenmektir! Ancak unutmamak gerek ki öğrenmek de İngilizce kelimelerin kalıcı olarak ezberlenmesidir. Kısa süreli hafızamızda yer eden kelimeler ezberlenmiş olur ancak ne yazık ki uzun vadede bize bir fayda sağlamaz. Sadece zaman kaybına sebep olur. Oysa bu kelimelerin kalıcı olarak ezberlenmesi, öğrenmek demektir ve bu kelimelerin kalıcı olarak hayatımızda yer alması demektir. Bugüne kadar verimsiz İngilizce öğrenme teknikleri ile kelime ezberlemek için ne çok emek harcadık. Kâğıtlara yazarak çalıştığımız, defterlere tekrar tekrar yazdığımız kelimeler aslında çok daha kolay bir şekilde hafızamızda yer edebilir. İngilizce kelime öğrenme konusunu hayatın doğal akışı içerisinde konumlandıran, zamanımızı boşa harcatmayan yöntemler var. WordTaboo gibi bir sistem size tam olarak bunu sağlayabiliyor. İngilizce kelimeleri oturup tekrar ederek ezberlemeniz size hiçbir şey kazandırmayacak. Aksine bu kelimeleri, doğrudan anlam ve açıklamalarını görerek, film ve şarkılar içerisindeki hallerini duyarak ve bunu tekrar tekrar bir ezber gibi yapmadan öğrenerek, İngilizce seviyenizi yükseltebilirsiniz. Nihayetinde, bugün geldiğimiz noktada pek çok farklı İngilizce öğrenme tekniği ile karşılaşarak şunu öğrendik; ezberlemek İngilizce öğrenmek değildir. Ezberlemek ve öğrenmek birbirinden çok farklı kavramlar. Kâğıtların bir yüzüne İngilizcesini bir yüzüne Türkçesini yazarak kelimeleri öğrenemeyiz. Bunu ancak İngilizce konuşan birinin dudaklarından dökülen kelimeleri işiterek yapabiliriz. En çok kullanılan kelimelere yoğunlaşarak yapabiliriz ve stratejik bir öğrenme ile kısa sürece çok verim alabiliriz. İngilizce öğrenmek için harcadığınız tüm emeğin boşa gittiğini düşünüyorsanız, bir kez de bu gerçekçi bilgiler ışığında denemelisiniz. Ayırdığınız her bir dakikanın sizin için ne kadar verimli geçtiğini görmek, doğru yolda olduğunuzun en önemli işareti olacak. Filmlerin, şarkıların bir parçası olan kelimelerin, zihninizde tekrarlandığını fark ettiğinizde, kendinizi yormadan öğrendiğinizi göreceksiniz. Aslında zaten öğrenmek de böyle bir şeydir. Kendiliğinden kişiyi zorlamadan ortaya çıkar. Bu yüzden de kolay İngilizce kelime ezberlemek değil de, kolay İngilizce kelime öğrenmek söz konusudur. Ezberlemenin kalıcı olanı dediğimiz öğrenme sanıldığı gibi sancılı bir süreç olmayacak, sizi doğrudan bu dilin konuşulduğu dünyanın içine alacaktır.