WordTaboo Nedir?

WordTaboo, İngilizce kelime haznesini geliştirmek isteyenler için oluşturulmuş kelime öğrenme sistemdir. Kelime geliştirmeyi bir optimizasyon problemi olarak ele alır ve en az sürede en çok kelimeyi öğretmeyi amaçlar. Sistem kısaca şöyle çalışmaktadır: sistemdeki çeşitli analiz yöntemleri ile bildiğiniz ve öğrenmek istediğiniz kelimeleri sisteme girersiniz (WordTaboo kelime haznesinde toplar), sistem de girdiğiniz bu kelimeler ile size okumaya çalıştığınız ya da üzerinde çalıştığınız herhangi bir metindeki bildiğiniz, bilmediğiniz ve kelime haznenizde olmayan kelimeleri listeler, bu listeler üzerinden bildiğiniz - bilmediğiniz kelimeleri tekrar WordTaboo kelime haznenize ekleyerek gerçek kelime haznenizi sanal ortamdakine daha da yaklaştırır. Bu kelime ekleme-analiz süreci devam ettikçe gerçek kelime haznenizi WordTaboo'da yaratmış olursunuz. Bu noktadan sonra kelime öğrenme süreci devam eder ve artık herhangi bir metni okurken sistem bilmediğiniz kelimeleri otomatik olarak gösterebilir hale gelir. Örneğin KPDS sınavlarındaki bildiğiniz - bilmediğiniz kelimeleri görmek isterseniz, tek yapmanız gereken sistemdeki sınavlara tıklamak ve durumunu öğrenmek istediğiniz kelimeleri listelemektir, eğer IMDB(Internet Movie Database) top 250 'deki herhangi bir filmde kullanılan bilmediğiniz kelimeleri görmek isterseniz, yapmanız gereken tek şey sistemden bir film seçmektir. Buna benzer yüzlere kelime kaynağı ile bildiğiniz ve bilmediğiniz kelimelere kolayca erişebilirsiniz, böylece sistem ile aranızda bir feed-back mekanizması kurulmuş olur ve kelime haznenizin üstel olarak gelişmesi sağlanır.

Okumaya çalıştığınız İngilizce bir metni anlamaya çalışırken bilmediğiniz bir kelime ile karşılaştığınızda ne yaparsınız?

a.Sözlüğe bakarsınız    b.Sıkılır yarıda bırakırsınız

Bir çok kişinin eğer okuduğu metin onun için çok önemli değilse ikinci seçeneği tercih ettiğini biliyoruz. Okumadan kelime öğrenilmeyeceğini biliyoruz bu yüzden bu problemi çözmek için; her kelime kaynağına onun içersindeki kelimelerin yüzde kaçını bildiğinizi gösteren bir grafik ekledik böylece yüzde seksen yada daha fazlasını bildiğiniz kelime kaynaklarını okumaya çalışmak okuma şevkinizi artıracaktır.

İngilizce öğreten eğitimcilerin çokça söylediği bir söz vardır "bir metni anlamak için tüm kelimeleri bilmek zorunda değilsiniz" derler, yüzde yüz yanlış diyemeyeceğimiz ama çoğu durumda geçerli olmayan bir söz olduğuna inanıyoruz; çünkü anlamak, burada ifade edildiği haliyle göreceli bir ifadedir. Bazı durumlarda okumaya çalıştığımız metni tamamen anlamak isteyebiliriz, bu da ancak gramer bilgisi ve o metindeki kelimelerin bilinmesiyle mümkün olabilir.

Bize göre İngilizce dilinin temel gramer yapısını öğrenmiş bir kişi İngilizce haber sitelerinden gündemi takip edebilmeli, dünya klasiklerinden en az bir tanesini orjinal olarak okuyabilmeli, izleyeceği bir İngilizce filmi orjinal alt yazısı ile tam olarak anlayabilmeli kısacası İngilizceyi kullanabilmelidir. Bütün bunları gerçekleştirebilmenin önündeki en büyük engel kelime bilgisinin yetersizliğidir. İşte bu eksiklik bizi kolay,sistemli ve sürekliliği olan bir İngilizce kelime öğrenim sistemi yapmamıza neden oldu.

Gözlemlediğimiz kadarıyla İngilizce bişeyler okurken şöyle davranıyoruz; öğrenmek istediğimiz metindeki bilmediğimiz kelimelerin altını çiziyor daha sonra bunların anlamlarını ya bir sayfaya yazıyoruz yada kelimenin hemen altına yazıyoruz.

Burada vakit kaybına neden olan iki önemli problemi belirtecek olursak ;

1- Metni tam anlamaya çalışmadan bilmediğimiz kelimeleri çıkarmak için tüm metni kabaca okumak zorunda kalıyoruz

2- Bilmediğimiz her kelime için tekrar tekrar sözlüğe bakıyor daha sonra ise bu anlamları yazmak için uğraşıyoruz

WordTaboo temel olarak bu iki problemi çözmek amacıyla yapılmış bir projedir. Bu iki problemi basitçe şu şekilde çözebilmektedir;

WordTaboo'ya üye olan her kullanıcı kendi "kelime haznesini" oluşturabilmekte ve kelime haznesinde bildiği ve bilmediği kelimeleri tutabilmektedir. Böylece kullanıcı hehangi bir metni okumaya çalışırken bilmediği kelimeler otomatik olarak sistem tarafından anlamlarıyla gösterilebilmektedir. Kullanıcı isterse bu kelimeleri Excel formatında anlamlarıyla birlikte indirebilmektedir.

Bu aşamadan sonra kelime öğrenimini kalıcı yapabilmek için kelime öğrenme metodları ile o metnin kelimeleri kolaylıkla öğrenebilmektedir. Aşağıda bu metodların neler olduğu açıklanmıştır:

Okuma aşamasında ise kullanıcı bilmediği bir kelimeye fare ile çift tıklayarak anlamını sayfanın alt kısmında anında görebilmektedir. Böylece metni okurken sözlüğe bakmak için yaşanan git geller engellenmiş olmaktadır.

Aşağıda anlamı getirilmiş bir kelime örneği bulunmaktadır:

anlami getirilmis kelime
Aranan kelimenin sağ tarafında hoparlör işaretiyle kelimenin telafuzu verilmektedir.
Kelimenin önem değeri kelimenin sağ üstünde verilmektedir.

Word Rank : İngiliz televizyon,gazate ve dergilerinde en sık kullanılan 40.000 kelimenin sıralanarak ilk kelimeye 10 en son kelimeye 0,01 verilerek hesaplanan bir ölçme değeridir. Bir kelimenin ne kadar sık kullanıldığına işaret etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu değer bir metnin içerdiği kelimelerin word rank ortalamaları alınarak ilgili metnin içerdiği kelime düzeyleri hakkında da bilgi verebilmektedir. Benzer mantık kullanıcının kelime listesinin word rank ortalaması alınarak da kelime düzeyi halkkında kullanıcıya fikir verebilmektedir.

Anlamı bakılan herhangi bir kelimenin cümle içindeki anlamına örnek vermek amacıyla usage sekmesine tıkalamak yeterli olacaktır.

NOT : Burada verilen örnek cümleler yaklaşık 3000 ingilizce kitap içinden alınmaktadır.

wordtaboo-yardim
Write to us